WYDARZENIA
view archive
Kontakt Online
  • Mobile phone: +84 90 3344921
  • Mobile phone: +84 91 7299921
  • koszt połączenia międzynarodowego
  • Skype phone: +48 22 2195799
  • Skype phone: +48 22 3896921
  • koszt połączenie lokalnegoEmail: biuro@polviet.com

WYDARZENIA

Czas na Wietnam? Tak i to teraz!

'Made in China' nie jest już najtańsze na świecie

ms
2008-06-17, ostatnia aktualizacja 44 minuty temu

Produkty z Chin drożeją. Przed podwyżkami Polskę chroni na razie silny złoty, ale drogie paliwo, rosnące szybko zarobki w Chinach, wzmocnienie tamtejszej waluty oraz coraz bardziej cywilizowane prawo pracy sprawiają, że 'made in China' nie jest już najtańsze - pisze 'Gazeta Opolska'.

Inflacja, wzrost cen surowców, płac, kredytów - to czynniki, które sprawiają, że produkcja w Chinach jest coraz mniej opłacalna.

Gazeta zauważa, że najszybciej drożeją produkty mało przetwarzane, jak podkoszulki. Zdecydowanie wolniej - towary bardziej skomplikowane, jak elektronika, gdzie koszt pracy ma większe znaczenie. Przeciętny Chińczyk zarabiał w przemyśle w 2007 roku 240 dolarów, czyli wielokrotnie mniej niż pracownik na Zachodzie.

Problem mają też importerzy towarów, w których znaczenie ma transport. Według kanadyjskiego banku inwestycyjnego CIBC chińska stal jest już droższa od amerykańskiej.

Chiński rynek pracy wydawał się nieograniczony. 20 milionów osób migrujących rocznie z ubogiej wsi do ośrodków produkcji miało gwarantować tania siłę roboczą. Tymczasem Chińczycy nie chcą już pracować za grosze. 'Gazeta Opolska' podkreśla, że szacunkowy wzrost płac w Chinach w 2006 roku wyniósł aż 16 proc. Wcześniej płace rosły o 3-5 proc. rocznie.

Spadek konkurencyjności chińskiej gospodarki nie odbił się na razie na cenach w Polsce. Eksperci zauważają, że Chińczycy są niezwykle skuteczni w tworzeniu globalnych sieci konkurencyjnych - od pewnego czasu przenoszą tanią produkcję do Wietnamu, Kambodży czy Afryki, a koncentrują się na rozwoju przemysłu nowoczesnego, na przykład na komputerach, panelach słonecznych czy sprzęcie telekomunikacyjnym. Dlatego wiele wskazuje na to, że eksport z Chin będzie wciąż wysoki.

Calosc artykulu na stronie: http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,5320219,_Made_in_China__nie_jest_juz_najtansze_na_swiecie.html

 

Nowsze
Budowa linii kolejowej w Ha Noi
Opóźnienia w zbiorze kawy
Prognozy wzrostu na trzeci kwartał 2009r.
Prognozy wzrostu PKB na rok 2009
Nowy Wpis w dziale TRANSPORT
Starsze
KUCHINOX - witamy nowego klienta
WIETNAM / Informacje ogólne - release
Nowe informacje w dziale ZDROWIE
Nowa wersja strony www.polviet.com
Historia Wietnamu online
KURS WYMIANY
AKTUALNY CZAS
Polska 04:35
Wietnam 04:35